Prywatność
Lody rzemieślnicze – jakie są składniki sukcesu i dobrego smaku?

Lody rzemieślnicze – jakie są składniki sukcesu i dobrego smaku?

Lody rzemieślnicze od lat podbijają Polskę. Kremowe, gęste, rozpływające się w ustach i oparte na naturalnych składnikach premium – zaskakują niepowtarzalnymi kompozycjami smakowymi i konsystencją. Trudno się im oprzeć! Chcesz oferować właśnie takie mrożone słodkości swoim gościom? Poznaj sprawdzone wskazówki, które pozwolą je przygotować!

Lody rzemieślnicze, czyli jakie?

Kraftowe, tradycyjne, naturalne… określeń na lody rzemieślnicze jest bardzo wiele. Kryje się pod nimi jednak ten sam zestaw właściwości i specyficzna filozofia produkcji mrożonych słodkości. Chodzi o te, które – zamiast w wielkiej fabryce – powstają w małej pracowni, przygotowywane przez samą lodziarnię lub niewielką sieć. Są tworzone z wykorzystaniem wysokiej jakości składników – śmietanki, mleka, cukru, owoców i naturalnych dodatków smakowych – z myślą o tym, aby uzyskać fenomenalną teksturę oraz niepowtarzalny aromat.

Nie sposób się dziwić, że producentów lodów rzemieślniczych w Polsce przybywa – to właśnie na nie klienci na rodzimym rynku zaczynają się coraz częściej decydować. Jeżeli więc myślisz o lodowym biznesie, dowiedz się, jakie są sekrety receptury.

Jak powstają lody rzemieślnicze?

Historia lodów rzemieślniczych wiedzie tysiące lat wstecz. Jednak korzenie tych, które dziś są uznawane za tradycyjne, sięgają Włoch, a dokładniej – Florencji. To tamtejszy malarz, rzeźbiarz i architekt, Bernardo Buontalenti, jako pierwszy miał przyrządzić ekwiwalent współczesnych lodów. Inspirował się klasycznym deserem zabaione. Crema fiorentina, bo tak nazwano XVI-wieczny przysmak, trafiał do szczelnie zamkniętego naczynia, które było umieszczane w większym, wypełnionym pokruszonym lodem posypanym wcześniej solą.

Dziś proces produkcji tego deseru jest inny, bo zadanie to ułatwiają specjalne maszyny do lodów. Pierwsza, notabene, pochodzi również z Włoch, a dokładniej – ze stolicy gelato, którą jest nazywana Bolonia. To tam narodziła się dziś kultowa marka Cattabriga, której urządzenia zamówisz w Vegagastro.

A jak wygląda wytwarzanie lodów rzemieślniczych? Najczęściej można wskazać 5 podstawowych etapów. Są to:

  • przygotowanie mieszanki – jej bazą są przede wszystkim naturalne składniki: śmietanka, mleko oraz cukier;
  • pasteryzacja – najczęściej następuje w 65-85°C, a jej celem jest zabicie szkodliwych drobnoustrojów, które mogą się rozwinąć w mieszance, oraz połączenie się wszystkich składników;
  • zamrażanie i napowietrzanie lodów – odbywa się to we frezerze; proces ten jest bardzo precyzyjny; ważne, aby maszyna miała odpowiedni system badania konsystencji, co pozwala uniknąć powstania kryształków lodu w mieszance i nadać jej kremowość;
  • zamrażanie szokowe – kiedy proces frezowania się kończy, lody najczęściej przekłada się do jeszcze niższej temperatury, ok. -40°C; to pozwala na utrwalenie ich kremowej konsystencji oraz odparowanie resztek wody;
  • przechowywanie – lody nie pozostają w szokówce, ale są przenoszone do mroźni, gdzie utrzymuje temperaturę ok. -18° Dopiero na chwilę przed sprzedażą trafia do witryny do lodów, gdzie temperatura dostosowana jest do serwowania lodów.

Jak uzyskać idealną konsystencję i smak lodów naturalnych?

Aby lody naturalne były naprawdę smaczne, a Twoi klienci je pokochali, koniecznie zadbaj o dwa podstawowe elementy.

  1. Wysoka jakość składników, z których powstaje mieszanka. Nie możesz sobie pozwolić na kompromis ani na półśrodki. Receptury opieraj na naturalnej śmietance i mleku, prawdziwych orzechach, bakaliach i owocach. Twoi klienci to docenią.
  2. Perfekcyjny proces produkcji lodów rzemieślniczych. Ważne są zarówno kontrola konsystencji, jak i odpowiednia prędkość mieszania czy długość trwania procesu zamrażania, mrożenia szokowego itd. Dlatego nie obędzie się bez sprawdzonych, markowych maszyn. Dobierzesz je wspólnie z naszym specjalistą.

Kiedy znajdziesz już swój sposób na lody rzemieślnicze, przekonasz się, jak szybko Twój biznes rozkwitnie. Buduj go z nami. Skontaktuj się, aby otrzymać wsparcie od ekspertów z ponad 24-letnim doświadczeniem!