Prywatność

Lody włoskie a świderki — czym się różnią?

Czy wszystkie lody z automatu są takie same? Na pierwszy rzut niewprawionego oka — tak. Jednak w praktyce lody soft (bo tak brzmi ich profesjonalna nazwa), różnią się od siebie. Do wafelka albo kubeczka mogą trafić zarówno lody amerykańskie, świderki, jak i lody włoskie. Zobacz, na czym polega różnica.

Lody włoskie: charakterystyka i historia

Włochy są bez wątpienia ojczyzną lodów. To tu rozpoczyna się historia ich produkcji. Zgodnie z jedną z wersji, miało to mieć miejsce w pierwszej połowie XVI wieku, za sprawą Bernardo Buontalentiego – florenckiego architekta. To on miał opracować pierwsze lody, zbliżone konsystencją i recepturą do dzisiejszych gelato.

To również we Włoszech, już w XX wieku, powstała pierwsza maszyna do produkcji lodów – jej twórcą był Otello Cattabriga. Jednak pierwsze lody soft powstały za Oceanem Atlantyckim, w Nowym Jorku. To tam, w 1929 roku stworzono pierwszy automat do ich produkcji, a odpowiadała za niego znana do dzisiaj firma ELECTRO FREEZE.

Dlaczego więc na miękkie lody z maszyny najczęściej mówi się „włoskie”. To określenie w naszym kraju przyjęło się od pierwszych używanych automatów do lodów pochądzących z Włoch. W innych państwach określa się je np. jako lody soft, z maszyny czy po prostu miękkie.

Czym wyróżniają się lody włoskie/soft?

Rodzaj lodów typu soft, który w Polsce nazywa się włoskimi, wyróżnia się:

  • lekką, puszystą konsystencją;
  • napowietrzeniem na poziomie 30-55%;
  • subtelnie „zakręconym” kształtem szerokiego stożka;
  • sporą podatnością na szybkie topienie się.

To produkt, który cieszy się dużą popularnością. Dlatego jest oferowany przez wiele lodziarni na terenie całego kraju, w rozmaitych smakach.

Amerykańskie świderki: czym się wyróżniają i jak powstają?

Lody świderki, nazywane też amerykańskimi, powstają podobną metodą jak te włoskie. Również są wytwarzane w automacie. Różnią się jednak od tej drugiej odmiany pod kątem konsystencji.

Amerykańskie lody świderki:

  • mają bardziej zbitą, gęstą i „twardszą” konsystencję;
  • przybierają kształt wąskiego, wysokiego stożka;
  • nie są napowietrzone tak jak włoskie lody;
  • są mniej podatne na szybkie topienie się.

To równie chętnie wybierany zmrożony deser.

Lody włoskie i amerykańskie świderki: porównanie smaków i konsystencji

Omawiane typy lodów mają wiele cech wspólnych. Zarówno świderki, jak i lody włoskie:

  • powstają z gotowych mieszanek, najczęściej specjalnych koncentratów produkowanych na potrzeby gastronomii; mają one podobne składy, niezależnie od typu zmrożonego deseru, który ma powstać;
  • są wytwarzane w podobnych maszynach do lodów; niektóre urządzenia pozwalają na produkcję obu typów, jednak maszyny do lodów świderków muszą spełniać większe wymagania pod kątem obciążeń;
  • mogą występować w szerokiej gamie wariantów smakowych: podstawowe to śmietanka oraz czekolada, jednak na rynku są dostępne również inne opcje.

Czym różnią się lody amerykańskie od włoskich? Bynajmniej nie pochodzeniem! Chodzi przede wszystkim o konsystencję. Świderki są gęste, zbite, twarde i bardziej zmrożone, a włoskie — delikatniejsze i bardziej puszyste. Te różnice przekładają się na:

  • doświadczenia smakowe: to bardzo indywidualna kwestia, bo jedni klienci mogą woleć wariant amerykański, a inni włoski;
  • wygodę konsumpcji: w upalne dni włoski wariant deseru może się szybciej topić, co bywa uciążliwe;
  • koszt produkcji: włoskie lody są bardziej napowietrzone, co może sprawiać, że do przygotowania porcji wykorzystasz mniejszą ilość mieszanki; w efekcie możesz liczyć na wyższą marżę, natomiast lody świderki z zasady są droższe.

Zastanawiasz się, na który typ lodów się zdecydować? Nie ma jednej dobrej decyzji. Najlepiej, jeżeli zapewnisz klientom możliwość wyboru ulubionej konsystencji. Wówczas przyciągniesz większą liczbę osób, co przełoży się na większe zyski.

Swój lodo-biznes rozpocznij od doboru odpowiedniej maszyny do produkowania lodów soft. Skontaktuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy Ci ją dobrać. Zapraszamy!